Pomożemy Ci przenieść dane do ELF EDU® i oszczędzić cenny czas.
Dotacje oświatowe są to środki finansowe przekazywane przez jednostki samorządu terytorialnego na rzecz szkół i przedszkoli w celu realizacji zadań określonych w art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Dotacja oświatowa stanowi istotne wsparcie finansowe dla danej placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej.
Rozliczanie dotacji oświatowej reguluje kilka zasad, które mają na celu zapewnienie, że środki publiczne są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, w sposób przejrzysty i racjonalny. Zasady te określają sposób dokumentowania wydatków oraz procedury kontrolne, które są stosowane w odniesieniu do dotacji przekazywanych na zadania oświatowe.
Ø Zgodność z przeznaczeniem dotacji
Dotacja oświatowa musi być wydatkowana wyłącznie na cele, na które została udzielona.
Ø Dokumentowanie wydatków
Wszystkie wydatki ponoszone w ramach dotacji muszą być odpowiednio udokumentowane fakturami, rachunkami, deklaracjami, umowami i innymi dokumentami potwierdzającymi celowość wydatkowanych środków (np. dokumentacja zdjęciowa dotycząca realizowanych remontów – przed i po wykonanych pracach, dokument potwierdzający mianowanie na stanowisko dyrektora na podstawie własnego zarządzenia lub decyzji, decyzja osoby prowadzącej o przyznaniu sobie wynagrodzenia za pełnienie funkcji dyrektora. Dodatkowo, faktury powinny zawierać szczegółowy opis, który umożliwia jednoznaczne stwierdzenie, że wydatki zostały poniesione zgodnie z ich przeznaczeniem oraz być uzupełnione potwierdzeniem zapłaty lub raportem kasowym.
Ø Okres wydatkowania dotacji
Dotacja może zostać przeznaczona wyłącznie na pokrycie wydatków związanych
z realizacją zadań określonych w art. 35 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, poniesionych w roku budżetowym, na który została przyznana, niezależnie od okresu, którego dotyczą te zadania.
Zapis „w roku budżetowym” oznacza, że dane środki finansowe mogą być wydatkowane wyłącznie w określonym roku budżetowym, czyli w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
Nie oznacza to jednak, że dotyczą tylko działań realizowanych w tym roku – możliwe jest finansowanie zadań, które formalnie odnoszą się do innych lat, o ile wydatki faktycznie zostały poniesione w bieżącym roku budżetowym (metoda kasowa). Jest to istotne
z punktu widzenia rozliczeń finansowych.
Ø Zwrot niewykorzystanej dotacji
Zgodnie z treścią art. 251 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, dotacje przekazane
z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, które nie zostały wykorzystane do końca roku budżetowego (kalendarzowego), powinny zostać zwrócone do budżetu tej jednostki w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego.
Od kwot dotacji zwróconych po terminie, tj. 31 stycznia nalicza się odsetki w wysokości właściwej dla zaległości podatkowych, począwszy od dnia następującego po upływie terminu zwrotu.
Sposób wydatkowania otrzymanych środków reguluje art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, który określa, na jakie cele może zostać przeznaczona otrzymana dotacja. Zgodnie z zapisami ustawy, dotacja może zostać przeznaczona na pokrycie wydatków bieżących obejmujących wszelkie wydatki związane z działalnością placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub innej placówki, w tym w szczególności:
Obejmuje to m.in.:
· wynagrodzenia dyrektora, nauczycieli oraz innych pracowników placówki,
Ustawa określa roczne limity wynagrodzenia w wysokości nieprzekraczającej:
- 250% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, w odniesieniu do placówek publicznych, tj. kwota 300.002,10 zł;
- 150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, w odniesieniu do placówek niepublicznych, tj. kwota 180.001,26 zł.
Należy podkreślić, że podany limit odnosi się do okresu rocznego.
WAŻNE: Wskazane powyżej limity odnoszą się do kwoty wynagrodzenia brutto, tj. wynagrodzenia netto, składek ZUS po stronie pracownika, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek. Składki, które obciążają pracodawcę, mogą zostać rozliczone z dotacji, przy czym należy uwzględnić, że są one naliczane tylko od kwoty mieszczącej się w wyznaczonym limicie.
· opłaty za szkolenia BHP, badania medycyny pracy pracowników (możliwość finansowania tych wydatków z dotacji została potwierdzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 5 października 2022 r. (sygn. akt III SA/Gl 383/22),
· zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia zajęć edukacyjnych,
· organizację zajęć dodatkowych wspierających rozwój uczniów (np. zajęcia umuzykalniające czy językowe). Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy rodzice ponoszą opłaty za te zajęcia, finansowanie ich z dotacji oświatowej jest niemożliwe, ponieważ prowadziłoby to do podwójnego finansowania,
· organizacja wycieczek oraz wyjść np. do teatru. W wyroku z dnia 20 marca 2020 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 65/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że wydatki finansowane dotacją, które są związane z wycieczkami oraz wyjściami dzieci do kina, teatru czy parku rozrywki, w całości mieszczą się w zakresie zadań oświatowych i są zgodne z art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Środki z dotacji mogą być także wykorzystane na pokrycie kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem placówki, w tym:
· opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie),
· opłaty za usługi telefoniczne i internetowe,
· czynsz za wynajem budynków lub pomieszczeń,
· inne opłaty związane z działalnością przedszkola, np. opłaty pocztowe, prowizje bankowe, wynagrodzenie inspektora RODO, obsługa administracyjno-finansowa, wpłaty na PPK (w części, do której finansowania zobowiązany jest podmiot prowadzący placówkę), odpis na ZFŚS,
· konserwację i remonty infrastruktury przedszkolnej.
WAŻNE: Kluczowe jest określenie czy zakres prac kwalifikuje się jako remont, czy też jako wydatek inwestycyjny. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych wyklucza możliwość finansowania dotacją wydatków o charakterze inwestycyjnym.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane, remont oznacza: „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”
Wydatki mogą obejmować również zakup sprzętu i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności oświatowej, np.:
· meble i wyposażenie np. ławki, krzesła, szatnie, tablice, wyposażenie kuchni,
· sprzęt komputerowy i multimedialny wspomagający naukę,
· sprzęt rekreacyjny i sportowy,
· materiały biurowe i eksploatacyjne niezbędne do funkcjonowania przedszkola,
· inne środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne pod warunkiem, że ich wartość jednostkowa nie przekracza kwoty 10 000 zł.
W ramach dotacji można również finansować wydatki na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny, np.:
· środki higieniczne i dezynfekcyjne,
· systemy monitoringu i zabezpieczeń,
· dostosowanie placówki do wymagań przeciwpożarowych.
Podsumowując, rozliczanie dotacji oświatowej jest procesem wymagającym przejrzystości, zgodności z przepisami i odpowiedniej dokumentacji. Właściwe rozliczenie zapewnia prawidłowe wykorzystanie środków publicznych.
Jeśli chcesz uprościć proces rozliczania dotacji warto zainwestować w moduł do rozliczania dotacji ELF EDU®. Dzięki temu narzędziu cały proces staje się bardziej przejrzysty i efektywny. ELF EDU® umożliwia monitorowanie wydatków oraz generowanie raportów, co pozwala na pełną kontrolę nad funduszami. To niezastąpione rozwiązanie, które pomoże Ci zaoszczędzić czas i uniknąć błędów przy rozliczaniu dotacji.
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. 2024 poz. 754),
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. 2024 poz. 986),
Ustawa Budżetowa na rok 2025 z dnia 9 stycznia 2025 r. (Dz.U. 2025 poz. 63),
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U.2024 poz. 1530),
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowalne (Dz.U. 2024 poz. 725),
Ustawa z dnia z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. 2024 poz. 737),
Marcin Przybylski, RIO o finansowaniu odpisu na ZFŚS i wpłat na PPK z dotacji oświatowej, https://samorzad.pap.pl, data publikacji 12.02.2024 r.